Edukacja

Przedszkole Publiczne „Kraina Uśmiechu” w Gorzycach
Przedszkole Publiczne w Gorzycach jest placówką oświatową znajdującą się w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Przedszkole w Gorzycach zostało utworzone w 1995 roku. Przedszkola obejmuje 4 sale zabaw (przy salach znajdują się łazienki wraz z sanitariatami), sekretariat, kuchnię, pokój nauczycielski oraz gabinet dyrektora.
Placówka dysponuje wieloma ciekawymi zabawkami, materiałami i pomocami dydaktycznymi, który sprzyjają aktywnej zabawie i nauce dzieci. W salach znajdują się kąciki tematyczne (np. kuchenny, czytelniczy, przyrody, gier, plastyczny, muzyczny), które zostały odpowiednio wyposażone w różne materiały, pomoce i zabawki. Przedszkole posiada również ogród z placem zabaw (drabinki, zjeżdżalnie, huśtawki, drewniany domek), piaskownicą oraz altanką w której dzieci mogą odpocząć, zjeść podwieczorek czy porozmawiać. W ogrodzie dzieci mają również do dyspozycji piłki do gry, parasole, zabawki do piasku, piłki do skakania, obręcze, koła hula-hop.
Aktualnie do przedszkola uczęszcza 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które zostały podzielone na 4 grupy (tj. grupa 3-4 latków, dwie grupy 4-5 latków oraz grupa 6 latków). Przedszkole zapewnia swoim wychowankom zarówno bezpieczny pobyt, jak również zajęcia, które wpływają na rozwój dziecka już od jego najmłodszych lat. Przedszkole prowadzi dla dzieci także liczne zajęcia np. muzyczno-taneczne, logopedyczne i zajęcia z j. angielskiego. Dzieci często udzielają się w przedstawieniach, na które zapraszają ich uczniowie ze szkoły podstawowej.
13.06.2015r. z okazji obchodów 20-lecia Przedszkola Publicznego w Gorzycach odbyło się uroczyste nadanie przedszkolu imienia „Kraina Uśmiechu”
Kadra przedszkola liczy 16 osób, w tym 6 nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami. Obecnie dyrektorem przedszkola jest Pani mgr Joanna Tomala-Gądek.

Dane kontaktowe:
Przedszkole Publiczne „Kraina Uśmiechu” w Gorzycach
ul. Raciborska 55,
44-350 Gorzyce
tel. 324511686
źródło https://ppgorzyce.edupage.org/

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Gorzycach.
Pierwsze informacje o szkole powszechnej w Gorzycach pochodzą z roku 1652, zaś
źródła historyczne nadmieniają o szkole w Gorzycach w roku 1679. Od roku 1756 w szkole powszechnej zaczęła obowiązywać nauka dla dzieci od 6–go do 12–go roku życia.
Szkoła została otwarta w 1938r. Najstarsza kronika szkoły została założona w 1945 r. przez ówczesnego kierownika szkoły Pana Antoniego Hurskiego i jest kontynuowana do dzisiaj przez kolejnych opiekunów placówki. W czasie II wojny światowej szkoła funkcjonowała nadal, jednak w wyniku wprowadzonej na tych terenach germanizacji zabroniono nauczania w jęz. polskim, więc nauczano wyłącznie w języku niemieckim. Mimo tego języka polskiego, historii i religii uczono w domach w tajemnicy.
Podczas wojny znacznie ucierpiał budynek szkoły, dlatego przez następne kilka lat go remontowano. 28 Maja 1945 roku – po raz pierwszy po wojnie – dokonano uroczystego otwarcia szkoły polskiej w Gorzycach, zaś 1 czerwca nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nauki.
26 kwietnia 1985 roku miało miejsce uroczyste nadanie szkole imienia Adama Mickiewicza oraz wręczenie sztandaru, który to odtąd towarzyszył wszystkim ważniejszym uroczystościom szkolnym, takim jak: ślubowanie, przyrzeczenie czy akademia.
Obecnie dyrektorem Szkoły Podstawowej jest wieloletnia nauczycielka matematyki – mgr Gabriela Adamczyk

Dane kontaktowe:
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Gorzycach
ul. Raciborska 55,
44-350 Gorzyce
tel. 324511611
Źródło: http://sp1adamgorzyce.edupage.org/